fbpx

SOPLITÍDA

14 februára, 2023 by

Sopeľ, soplisko, sopľokašeľ – každý ho pozná a každý určite vo viacerých formách, konzistenciách či trvaniach. V princípe je úplne neškodný, no aj napriek tomu nás vie potrápiť. Treba si však hneď na úvod povedať, že ho určite v 99 % prípadov zvládneme doma a netreba vyhľadať pediatrickú starostlivosť.

Jedinou výnimkou sú novorodeniatka (bábätká do 28 dní života) a veľmi malé bábätká, ktoré sa pri sopli nevládzu dojčiť. Je totiž pravda, že tí úplne najmenší majú aj zo sopľa veľké ťažkosti. Keďže deti až do roka nevedia dýchať ústami, ak majú upchatý nos, naozaj to pre ne znamená pomerne vážny stav. A ak je nos opuchnutý tak, že nevládzu dýchať, prvou vážnou známkou ich zdravotného stavu je neschopnosť dojčiť sa. Pitie z fľaše je menej namáhavé ako dojčenie, takže deti na umelom mlieku majú ťažkosti neskôr, resp. pri výraznejšom sopli. Z toho všetkého vyplýva predovšetkým to, že ak má naše dieťatko sopeľ, určite ho treba odsávať, aby sme dieťatku zabezpečili príjem mlieka. Ak sa vám zdá odsávanie odsávačkou na vysávač drastické, môžete to skúsiť ústnou odsávačkou. No ak bude mať dieťa naďalej ťažkosti, treba jednoducho zapojiť elektrospotrebič, pretože vaše dieťa skrátka potrebuje odstrániť hlien z nosa, aby mohlo dýchať a jesť.

Môžete mu uľaviť aj vyvýšením polohy na spánok, príp. zabezpečením studenšieho a vlhkého vzduchu (ideálne 18 – 20 °C). Niekedy pomôžu preparáty morskej vody – či už vo forme fľaštičiek do nošteka, alebo v jemnej aerodisperzii. Zvlhčí sa tým sliznica nosa a hlien sa trošku rozpustí a následne sa ľahšie odsaje. Ak ste toto všetko vyskúšali a vaše novorodeniatko sa naďalej nevládze napapať, nebodaj má málo pomočených plienok, príp. sa mu k sopľu pridal aj kašeľ, určite vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.

U väčších detí sa môžeme riadiť farbou a konzistenciou sopľa a podľa toho približne určiť závažnosť soplitídy. Všetko, čo je vodnaté, číre, priehľadné a tečúce, je viac-menej neškodné, ide s veľkou pravdepodobnosťou o vírusovú nádchu. A ak budeme sopeľ odsávať a preplachovať nosové dutiny fyziologickým roztokom alebo preparátmi morskej vody, s veľkou pravdepodobnosťou z toho vyjdeme víťazne. Aj pre tieto deti platí, že vyvýšená poloha niekedy celkom pomôže, rovnako časté vetranie či studený a vlhký vzduch na spánok.

Ak sa nám číry vodnatý sopeľ objavuje vždy v rovnakom období v roku a nebodaj koreluje s našou rodičovskou sezónnou nádchou, je na zváženie rozdebatovať tieto zhody okolností s pediatrom či pediatričkou, aby sme u dieťaťa zachytili alergickú nádchu čím skôr a dali mu adekvátnu liečbu.

Sopeľ, ktorý začína hustnúť, ale stále má bielu farbu alebo povedzme aj trochu nažltlú, stále svedčí pre nezávažnú nádchu, ktorú treba liečiť hlavne odstraňovaním sopľa z nosa, náležite veku. Čiže buď opakovaným odsávaním, alebo správnym fúkaním nosa (najprv zavrieme jednu dierku a z druhej fúkame a potom vymeníme), alebo u 3-ročných a starších detí je možné začať „konvičkovať“ a týmto spôsobom čistiť nosové dutiny.

Pri sopli, ktorý je celodenne hustý, ťažko sa fúka, cítime, že dieťa niečo vyfúka, ale nie všetko. Tento hustý hlien ostáva v dutinách, a ak to, čo vyfúka, je žltozelené či zelené, už treba trochu zvýšiť ostražitosť. Zdá sa, že sa nám k vírusu pridal už aj bakteriálny infekt a o to viac potrebujeme dať soplík von. V tomto prípade je niekedy nutné použiť tzv. rozpúšťače hlienov. Každá mama časom zistí, čo sa jej pri hustých sopľoch najlepšie osvedčí. Niekedy sú to prírodné bylinkové preparáty, niekedy brečtanové preparáty, niekedy sú potrebné už sirupy s obsahom acetylcysteínu, niekedy s ambroxolom, guajfenezínom, či erdosteínom. Niektorým mamám najlepšie u detí zaberie cibuľový sirup a niekto si nevie vynachváliť inhalácie či naparovanie. Jednoducho musíte si to odskúšať a ľahko sa vám môže stať, že na každé vaše dieťa bude platiť niečo iné. No stále platí pre všetkých, že sopeľ musí ísť von. Lebo ak nám bude v nose stagnovať, môže infekcia prejsť Eustachovou trubicou do stredného ucha alebo u väčších detí do dutín a tam spraví omnoho väčšiu šarapatu ako v nose.

Ak sa k hustému zelenému sopľu, ktorý sa nám nedarí odstraňovať tak, ako by sme chceli, pridá horúčka nad 38,5 °C a trvá viac ako 24 hodín – s potrebou pravidelnej liečby liekmi proti zvýšenej teplote, treba vyhľadať odbornú starostlivosť s cieľom voľby ďalšieho postupu.

Rovnako ak sa k sopľu (či už bielemu, či zelenému) pridá kašeľ a má zhoršujúcu sa tendenciu, aj napriek našej snahe odstraňovať sopeľ a rozpúšťať ho je po 3-5 dňoch tiež vhodné ozvať sa ošetrujúcemu lekárovi alebo lekárke a prehodnotiť liečbu.

Avšak hygiena nosa ostáva alfou a omegou. Keď zvládneme dať sopeľ preč z nosa, budú komplikácie rôzneho druhu naozaj skôr zriedkavé. Držme si teda palce, nech väčšinu infekcií zvládneme hneď na začiatku správnou liečbou sopľa… Ako vidíte, tak sa zdá, že aj o obyčajnom sopli sa dá vcelku rozhovoriť. 😉 

Autor: Mudr. Katarína Legrand z OKiDOKi pediatrickej poradne