Vzťah medzi súrodencami je jedným z najdôležitejších v živote detí. Formuje ich osobnosť a určuje, ako budú nadväzovať a pestovať partnerské a priateľské vzťahy v dospelosti. Tým, ako budeme pripravovať svoje prvorodené dieťa na narodenie súrodenca, položíme základy ich vzťahu.
Emócie prvorodeného. Častou chybou rodičov je, že nerátajú s tým, že ich staršia dcéra či starší syn sa niekedy budú hnevať kvôli bábätku alebo na bábätko a možno ho chvíľami budú aj odmietať. Ako sa zachovať v tejto situácii?
Dovoľte svojmu dieťaťu prejaviť pocity: hnev, smútok, sklamanie aj žiarlivosť sú na mieste.
Pomenujte jeho pocit. Dovoľte mu hrať hru, keď sa postavička hračkárskeho bábätka stratí alebo sa zatvára do hračkárskej skrine. Dieťa práve v hre môže uvoľniť všetky svoje ťaživé pocity a spracovať obavy, ktoré mu narodenie súrodenca prináša.
Čas venovaný prvorodenému vo dvojici bez fyzickej prítomnosti bábätka. Ide o krátky čas (15 minút denne), ktorý mama každý deň dopraje svojmu staršiemu dieťaťu. Práve vo vzťahu k mame sa cíti prvorodené dieťa prechodne na istý čas najviac ohrozené po tom, ako sa vráti domov s bábätkom.
Vaše prvorodené dieťa potrebuje (nielen slovné) uistenie, že mame na ňom stále záleží a miluje ho.
Tento svoj zámer mama ukazuje tým, že ponúka svojmu prvorodenému príležitosť byť spolu vo dvojici a robiť niečo príjemné. V prípade detí však väčšinou pôjde o spoločnú hru.
Vek vášho prvorodeného dieťaťa. Rodičia občas zabudnú, že aj ich prvorodené dieťa je stále dieťaťom, má svoje potreby a má nárok správať sa „detsky“.
Zväčša od neho očakávajú, že zrazu bude ten „veľký zodpovedný brat“ alebo „veľká milujúca sestra“ a bude vám viac pomáhať, viac poslúchať a bude samostatnejšie. Je prirodzené, že niekedy sa bude vaše najstaršie dieťa dožadovať toho, aby ste s ním boli osamote, brali ho na ruky, či sa s ním maznali. Prirodzene, bude niekedy porušovať aj pravidlá a posúvať hranice, a bude sa hnevať, keď mu v tom zabránime. Správa sa presne ako dieťa.
Deti sa vďaka svojim bratom a sestrám učia, ako sa správať v rovnocennom vzťahu. To, do akej miery a či vôbec budú vychádzať vaše deti so svojimi súrodencami, výrazne ovplyvníte svojím vlastným správaním, postojom a prístupom k nim:
Nezabúdajte, že každé dieťa vás potrebuje – bez ohľadu na jeho vek. Každé dieťa má mať vo svojej rodine svoje špeciálne miesto a má cítiť, že patrí do rodiny, že na ňom záleží, že sa oň zaujímate a milujete ho také, aké je.
Kľúčové je poskytnúť deťom dostatok lásky, bezpečia a porozumenia, čím posilníte ich vzťahy od samého začiatku. S príchodom druhého dieťaťa prichádzajú nové výzvy, no ak sa sústredíme na podporu empatie a tímovej spolupráce medzi deťmi, môžeme vytvoriť pevný základ pre ich silné a pozitívne súrodenecké puto na celý život.
Zdroje:
S. Nováková: Súrodenci – žiarlivosť, vzťahy, hádky. E- kniha. 2021 https://www.odetoch.sk/produkt/surodenci-ziarlivost-vztahy-hadky/
A. Faber, E. Mazlish: Sourozenci bez rivality. Jak pomoci svým dětem, aby spolu dobře vychýzely. Computer Press, a.s. Brno 2009
Autorka článku: Silvia Nováková
vyštudovaná psychologička, poradkyňa, mama
Viac užitočných informácií od Silvie nájdete pravidelne v našich Live prednáškach, kde sa môžete aj priamo zapojiť so svojou otázkou k téme.
Ak ste práve zistili, že od nej potrebujete vedieť všetko, aj to, čo už bolo, smelo sa pridajte do nášho Baby Balance CLUB, kde máte prístup k všetkým Live prednáškam, aj tým, čo už boli.