fbpx

NAJLEPŠÍ DARČEK? BEZPEČNÝ PRIESTOR PRE DUŠU MAMY

17 mája, 2024 by

Tento článok vychádza krátko po Dni matiek. Sviatočná nedeľa možno hýrila mnohými farbami, gratuláciami aj radosťou a nádejou, že už každý deň bude takto príjemný. Dnešok, keď čítate tieto riadky, je už však možno diametrálne odlišný. Možno menej farebný, hľadajúci odpovede na otázky ako rôzne sa môžu mamy cítiť.

Hoci žiadna z nás nepreferuje nevyžiadané rady, dnes by som vám jednu predsa len ponúkla. Možno práve ako tú najlepšiu investíciu do seba, pre seba, ale aj pre život rodiny. Psychoterapia je nástrojom nielen pre momenty, kedy je vyhľadanie pomoci z vonka nevyhnutné, ale aj vtedy, keď len čosi začína škrípať a možno si prvýkrát človek uvedomí, že sa asi niečo v duši ženy, mamy deje.

Kedy absolvovať psychoterapiu?

Mnohokrát máme tendenciu odkladať starostlivosť o seba a svoje potreby a nie je tomu inak ani pri vyhľadaní odborníkov v témach duševného zdravia. Pri vyhľadaní psychológa rovnako platí, že čím skôr prídeme, tým skôr sa nám dokáže uľaviť. No zároveň nikdy nie je neskoro. Ak vám táto myšlienka vŕta v hlave už dlhšie, nenechajte ju odísť.

Ako sa k terapeutovi dostať?

Ciest je mnoho. Vo svojej poisťovni nájdete zazmluvnených psychoterapeutov. Tých však veľa nebýva. Nech vás to neodradí. V poisťovni viete požiadať aj o aspoň čiastočné preplatenie nákladov na terapiu. Skúste. Všetkých ostatných nájdete online, offline, prípadne cez referencie od blízkych. Na Slovensku máme rôzne stavovské združenia, ktoré združujú psychológov. Môžete nahliadnuť aj do nich. Rovnako mnohí z terapeutov ponúkajú sedenia aj online. Ak je pre vás nereálne ísť niekam mimo svojho bydliska, aj toto môže byť cesta. Mnoho mám si ju pochvaľuje.

Aký je rozdiel medzi psychológom a psychiatrom?

Obe profesie sa venujú témam duševného zdravia. Najväčší rozdiel je v tom, že psychiater je vyštudovaný lekár, ktorý vo svojom prístupe môže používať aj medikamentóznu liečbu – predpisuje lieky. Obaja sa zaujímajú o prežívanie človeka, avšak v rámci psychoterapie sa častejšie ide do väčšej hĺbky, pracuje sa napr. aj s nácvikom nových zručností a podobne. Pri témach popôrodnej úzkosti a depresie sa často využíva kombinácia prístupov oboch profesionálov.

Čo sa deje na terapii?

Existuje mnoho psychoterapeutických smerov, ktoré vychádzajú z rôznych prístupov k človeku. Ešte dôležitejšie ako smer, ktorým sa vydáva psychoterapeut, je to, aký vzťah si v rámci terapie vytvoríte. Práve terapeutický vzťah by mal byť bezvýhradne bezpečný, dôverný a mal by vám vytvárať priestor na prežívanie všetkého, čo je pre vás podstatné.

Ak to na prvýkrát nevyjde, je úplne v poriadku skúsiť iného odborníka.

Niekedy nemusí sadnúť on, niekedy nesadne smer. Prvé stretnutie by malo byť práve takým oťukaním sa, kde dostanete informácie nielen o profesionálovi, ale aj o tom, akými metódami pracuje. Aj v terapii platí, že zdieľate len to, čo aktuálne považujete za podstatné. Terapeut je tam pre vás a bude vás sprevádzať vašou cestou sebapoznania a nachádzania riešení na vaše problémy.

Čo ak teraz ešte nie je ten správny čas na terapiu?

Vyhľadanie psychoterapie nie je často otázkou jedného dňa. Ak to pre vás ešte stále nie je aktuálne, môžete hľadať iné cesty, ktoré sú pre vás reálne. Často už len samotné zdieľanie svojho prežívania napr. s komunitou iných mám, dokáže priniesť vytúženú úľavu alebo inšpiráciu k riešeniu svojej situácie.

Nezabudnite, na to, čo prežívate, nikdy nemusíte byť samy.

Autorka: Katarína Žilák z projektu Vysmiata duša mamky (vydumamky)

O dušu dospelákov sa staráme aj na našich LIVE prednáškach so psychologičkou Veronikou Pružinskou. Sledujte aktuálnu ponuku. 👩‍💻