Každá mama vie, že materstvo prináša so sebou nespočetné množstvo radostí, lásky a nezabudnuteľných okamihov. Na druhej strane so sebou môže priniesť tiež pocity bezmocnosti, strachu, zlyhania či preťaženia. Často zabúdame na to, že materstvo môže byť aj náročné a plné výziev, ktoré môžu ovplyvniť nielen naše fyzické, ale aj emocionálne zdravie.
Tlak spoločnosti a nároky každodenného života nám často bránia venovať pozornosť sebe samej a svojim vnútorným potrebám. Následkom toho potláčame svoje emócie a často sa cítime zlyhanie, keď nedokážeme mať všetko pod kontrolou.
Si mama. Nesieš zodpovednosť za malého človiečika. To je prvý tlak. Robíš všetko pre to, aby bolo o tvoje bábätko čo najlepšie postarané. Študuješ si informácie o vývine detí, dojčení, spánku a snažíš sa všetko zaviesť do praxe.
Máš nejaké očakávania, ale často sa nezhodujú s realitou. Toto je druhý tlak. Premýšľaš nad tým, kde robíš chybu. Pravdepodobne máš okolo seba ľudí, ktorí sa ti snažia pomôcť dobre mienenými radami, ale namiesto toho, aby si z toho mala lepší pocit, cítiš sa ešte horšie.
Do starostlivosti o dieťatko sa pridáva starostlivosť o domácnosť, možno finančný tlak alebo nezhody s partnerom či inými členmi rodiny. A zrazu je tých tlakov veľa. Ak prirátame, že vnímane aj svet okolo nás, spoločenské nastavenie, sociálne siete a neustály prísun k informáciám, je úplne prirodzené, že náš nervový systém je preťažený a dysregulovaný.
Evolúcia je dlhodobý proces. Náš mozog sa ešte nestihol prispôsobiť podmienkam, v ktorých žijeme teraz. Nie sme naprogramovaní na to, aby sme vedeli zvládať neustály stres. Snažíme sa zvládať veľa vecí naraz a denne dostávame príliš veľa podnetov, ktoré nás prestimulujú.
Dnes žijeme tak, že sa stresujúce situácie objavujú v podstate denne. Po určitom čase pod neustálym tlakom potom dochádza k vyhoreniu.
Je dôležité si uvedomiť, že regulácia našich vlastných emócií hrá kľúčovú rolu pri výchove dieťatka. Ak sa o seba nestaráme, môžeme sa dostať do stavu vyčerpania a stratiť schopnosť poskytovať tej najdôležitejšej osobe, svojmu dieťaťu, to najlepšie. Preto by sme mali klásť dôraz na reguláciu vlastných emócií a zvládanie stresu, čo nám pomôže lepšie zvládať výzvy, ktoré nám prinesie každý nový deň.
Je pravda, že okolie, a najmä sociálne médiá, často kladú na matky nezdravý tlak na to, aby boli dokonalé vo všetkom, čo robia. Mnohé maminky sa snažia držať krok s nereálnymi predstavami o materskej dokonalosti, čo môže viesť k pocitu neustáleho zlyhania a nedostatočnosti. Je však dôležité si uvedomiť, že neexistuje dokonalá matka a že je úplne prirodzené cítiť sa preťaženou a unavenou.
Preto sme pripravili kurz Emócie v materstve a ako ich zvládať, ktorý vám poskytne nástroje na sebareflexiu a sebaprijatie. Počas 4 týždňov sa naučíte rozpoznávať svoje emócie a pochopiť ich korene, ako aj techniky dýchania a relaxácie na zmiernenie stresu a napätia. Okrem toho sa naučíte komunikovať a vyjadrovať svoje emócie zdravým spôsobom, a zároveň si vytvoriť priestor pre seba a svoje potreby bez pocitu viny. Nezabúdajme, že starostlivosť o seba je rovnako dôležitá ako starostlivosť o naše deti.
Autor: psychologička spánková poradkyňa Veronika Pružinská