fbpx

RITUÁLY AKO CESTA K POROZUMENIU A HARMÓNII

4 apríla, 2025 by

Pozitívny vplyv rituálov na naše psychické aj fyzické zdravie poznáme už tisícročia. Pomáhajú nám najmä v uponáhľanej dobe, ktorá nám neraz berie radosť z prítomnosti. Dokážu v našich životoch eliminovať stres, posúvať nás vpred, obzvlášť cez ťažšie obdobia. Prostredníctvom nich zažívame príjemné chvíle v kruhu našej rodiny a priateľov. Vnášajú do našich životov vnútorný poriadok a štruktúru, čím si vytvárame pevný základ na dosiahnutie stability a rovnováhy v našom živote. Prinášajú každému z nás niečo ako pocit bezpečia, na základe ktorého vieme primeranejšie reagovať na nepredvídateľné udalosti a následne aj rásť a dosahovať ciele aj napriek prekážkam.

Rituály? Čo to je?

Deti potrebujú zažívať rovnaké situácie, alebo inak povedané stereotypy, počas ktorých sa cítia čoraz viac komfortnejšie. Sú schopné napredovať, vnímať postupne väčšie množstvo podnetov, na ktoré sa vedia časom lepšie sústrediť. V živote dieťaťa sú teda rituály dôležitou súčasťou jeho vývinu.

Od narodenia si dieťa postupne vytvára obraz o svete okolo seba vďaka opakujúcim sa udalostiam, ktoré zažíva.

Dôverne známe situácie mu pomáhajú uvoľniť sa a lepšie sa prispôsobovať novým zmenám v jeho živote. Rituály sa tak stávajú neoddeliteľnou súčasťou detstva. Deti si na ne postupne zvyknú, začnú sa na ne tešiť a vryjú sa im do pamäte. Časom si tak dokážu zachovať jedny z prvých, najkrajších spomienok.

Podoba rituálov sa pritom vyvíja s vekom. V prvom roku života sú to napríklad pravidelné prechádzky v kočíku, večerné kúpanie alebo čítanie knihy. Staršie deti si môžu užívať rituály spojené s rodinnými aktivitami, ako sú nedeľné slávnostné raňajky, sobotňajšie výlety do prírody, návštevy starých rodičov, tvorivé dielne, oslavy narodenín či posielanie sviatočných pohľadníc.

Každý z týchto momentov posilňuje pocit stability a radosti v ich každodennom živote.

Rituály ako kúpanie, alebo čítanie pred spaním môžu mať pozitívny vplyv na spánok dieťaťa. Pri zavádzaní rituálov je však kľúčové zohľadniť temperament dieťaťa a správne načasovanie. Napríklad, ak máme energické dieťa, pokus o pokojné čítanie knihy pred spánkom môže byť menej efektívny a únavný, najmä ak má dieťa potrebu vyblázniť sa a vyskákať. Dôležité je, aby rituály vyhovovali potrebám konkrétneho dieťaťa. Či už ide o pokojné čítanie knihy alebo veselé jašenie s rodičmi, deti sa cítia istejšie a pohodlnejšie, keď presne vedia, čo ich čaká, a majú jasno v tom, čo môžu od danej situácie očakávať.

Ako nám ešte rituály vedia pomôcť?

Rituály zohrávajú taktiež dôležitú úlohu pri rozvoji zodpovednosti a disciplíny u detí v každodennom veku. Každé dieťa sa postupne učí trpezlivosti a schopnosti prekračovať vlastnú komfortnú zónu, pretože tieto vlastnosti nie sú vrodené, ale nadobúdajú sa časom. Napríklad ranné vstávanie do škôlky môže byť oveľa príjemnejšie, ak má už dieťa zažitú skúsenosť so spoločnými aktivitami s rodičom, pri ktorých spolu prekonávajú rôzne výzvy, vytvárajú pozitívne hodnoty a budujú sebavedomie – napríklad pravidelným navštevovaním krúžku v kolektíve iných detí. Tam zažíva rôzne situácie pozorovaním aj priamym zapojením sa. Opakujúce sa činnosti, ako ranná a večerná hygiena, účasť na krúžkoch, návšteva škôlky či školy a spoločné rodinné aktivity, pomáhajú deťom osvojiť si aj iné zaujímavé zručnosti ako organizácia a plánovanie. Takéto pravidelné návyky sa stávajú neoceniteľnou skúsenosťou pre ich budúci život.

Na hodinách Baby Balance sme zaviedli niektoré nemenné rituály, aby sa deti cítili komfortne a sebaisto na hodine ktorejkoľvek z našich lektoriek.

Vďaka dodržiavaniu pravidelných rituálov tak postupne s deťmi dosiahneme väčšiu vzájomnú spoluprácu, lepšie porozumenie a pocit bezpečia, čo im pomáha prejaviť sa, rozvíjať odvahu a učiť sa vystupovať zo svojej komfortnej zóny aj v novom prostredí.

Rituály môžu byť účinným nástrojom na zvládanie emócií u detí. Pravidelné činnosti im poskytujú príležitosť na vyjadrenie pocitov a osvojenie si zručností na zvládanie stresu či úzkosti. Pre deti je upokojujúce vedomie, že existuje opakovateľný proces, ktorý im pomáha uvoľniť napätie a prináša pocit istoty. V konečnom dôsledku sú rituály prínosom nielen pre deti, ale aj pre nás dospelých. Je to celoživotný proces každého z nás.

autorka: Janka Vaneková
poradkyňa psychomotorického vývinu Baby Balance Bratislava

Poďte si s nami teda v bezpečnom prostredí zažiť zopár detských rituálov a niečo nové sa naučiť. Práve sa nám rozbiehajú jarné kurzy a zostáva zopár posledných voľných miest 😉