fbpx

VYŠETRENIE NOVORODENCA

3 januára, 2025 by

Prvým vyšetrením bábätka v ambulancii primárneho pediatra je tzv. vyšetrenie novorodenca. Je možné, že v niektorých okresoch sa stále robí toto prvé vyšetrenie v domácom prostredí, ako to kedysi bývalo. Spoznať domáce prostredie bábätka je pre lekára pomerne dôležité. Keď vidí úroveň hygieny, členov rodiny (aj tých štvornohých) vie si urobiť obraz o tom, ako bude o dieťatko postarané, s akými ťažkosťami treba/netreba počítať.

Ako a kedy teda prebehne prvé vyšetrenie?

Avšak sú už aj ambulancie, ktoré prestali robiť takéto návštevy, z dôvodu nedostatku času. A tak sa prvé vyšetrenie novorodenca, ako aj všetky ďalšie poradne, odohráva v ambulancii primárneho pediatra. Aj z tohto dôvodu potrebuje pediater čím skôr vedieť, že sa vaše dieťa narodilo, aby vám vedel naplánovať vyšetrenie v ambulancii do 7.-10. dňa života vášho drobca.

Ošetrujúci lekár najprv zisťuje, aká bola tehotnosť a okolnosti pôrodu (od vás rodičov, ale aj vďaka prepúšťacej správe novorodenca – tzv. správa o novorodencovi – ktorú zväčša zasiela pôrodnica lekárovi na ambulanciu). Či sa dieťatko narodilo v termíne alebo predčasne, či bol pôrod spontánny (začal sám) alebo ho z nejakých dôvodov museli spustiť.

Taktiež si prejde v správe, ako sa malo bábätko v pôrodnici, či malo žltačku, či sa rozbehlo dojčenie, či boli nejaké iné ťažkosti (zápal spojiviek, ťažšia popôrodná adaptácia, akákoľvek liečba), aké boli výsledky novorodeneckých screeningov. Zapíše odporúčania z nemocnice, aby v nich mohol pokračovať v spolupráci s Vami.

Jednoducho si Váš pediater potrebuje urobiť obraz o všetkom, čo sa okolo pôrodu Vášho dieťatka udialo.

Čo všetko bude kontrolovať?

Následne novorodenca od hlavy po päty vyšetrí.

Skontroluje tvar hlavičky, či nemá dieťatko nejaké pôrodné „otlaky“, pozrie fontanelku a vyšetrí lebečné švy pohmatom. Prehliada tvar uší, nosa, súmernosť očí, či nie sú začervenané, či farbene zmenené kvôli novorodeneckej žltačke. V pusinke kontroluje uzdičky, príp. aj tvar podnebia.

Popočúva srdce a dýchanie, črevnú peristaltiku, prehmatá bruško a prezrie genitál. Na rukách a nohách sa kontroluje hlavne ich súmernosť a prezrie aj pršteky – či sú všetky, či nie sú zarastené alebo začervenané nechty (najmä na palcoch nôh sa to môže stať).

Tiež je dôležité prejsť celú pokožku a zaznamenať zmeny na koži – či už dočasné (ako začervenania, či vyrážky), ale aj trvalé – červené, hnedé, či tmavšie pigmentové fľaky.

Manipuláciou s bábätkom si pediater navníma aj jeho svalový tonus, odsleduje si pri vyšetrení jeho správanie a reakciu na narábanie s ním.

Potom sa dieťatko odváži na váhe v ambulancii, zmeria a mu obvod hlavy, hrudníka a dĺžka tela. Tieto parametre sa budú následne kontrolovať na každej poradni a slúžia nám ako indikátory prospievania dieťatka.

Dôležitou súčasťou prvého vyšetrenia novorodenca je aj rozhovor s rodičmi o dojčení, režime, kúpaní, ošetrovaní pokožky a pupočného pahýľa, pitnom a stravovacom režime dojčiacej matky.

Dostanete tiež recepty na vitamín D, príp. aj K (ak nebol podaný v pôrodnici do svalu a matka výlučne dojčí) a výmenný lístok na screening bedrových kĺbov. Tento je potrebné objednať tak, aby sa uskutočnil okolo 4. týždňa bábätka.

Ak má dieťatko výrazne sa ošupujúcu kožu, je možné, že dostanete odporúčanie ohľadom premasťovania pokožky a vhodného preparátu. A tiež, ak vám z nejakých dôvodov neurobili v pôrodnici novorodenecké screeningy, dostanete aj ďalšie výmenné lístky k odborníkom podľa toho, čo potrebuje vaše bábätko ešte dovyšetriť.

Čo ďalej?

Ďalšie vyšetrenie čaká Vaše bábätko do ukončenia 4. týždňa života. Dovtedy sa budete doma zlaďovať, zžívať, kontrolovať pomočené plienky (malo by ich byť aspoň 6-8 za 24 hodín), stolicu a správanie dieťatka. Držím vám palce, nech všetko krásne zvládnete, pomôcť vám môžu aj prvé kapitoly knižky „Pediatria pre zvedavých rodičov“

Autorka: MUDr. Katarína Legrand z pediatrickej poradne OkiDoki

Aby ste si boli istí ako s bábätkom správne manipulovať hneď od jeho prvých dní, odporúčame absolvovať náš kurz pre budúcich rodičov.

A ak toto čítate už ako rodičia nového bábätka, smelo využite poradňu psychomotorického vývinu, ktorá do 2 mesiacov veku bábätka prebieha u vás doma. Naučíme vás, ako svojho drobčeka správne zdvíhať, pokladať a ako s ním manipulovať tak, aby sa správne vyvíjal.