fbpx

ČO ČAKAŤ NA PREVENTÍVNEJ PREHLIADKE V 2. A 3. ROKU?

16 mája, 2025 by

Tiež ste občas zmätení z toho, prečo zase idete na preventívku k pediatrovi, čo tam vlastne kontroluje a prečo? V tomto článku vám priblížime, čo sa na ktorej kontrole deje, aby ste vedeli, čo čakať a mohli aj vášmu drobcovi doma vysvetliť, čo ho u pani doktorky čaká a čo mu bude robiť, aby sa nikto nebál a pekne spolupracoval 😉

Prevencia v 15. až 18. mesiaci života

Vrámci tejto preventívnej prehliadky lekár zhodnotí ako dieťa ukončuje dojčenské obdobie a prechádza do batoľacieho. Posledný krát zmeria obvod hlavy, skontroluje veľkú fontanelu, ktorá sa zatvára medzi 1 a 1,5 rokom. Naďalej sleduje rast dieťa do výšky aj váhu. Avšak výška začína byť v tomto období zásadnejším parametrom ako váha. Keďže deti sa viac hýbu a niekedy menej jedia, netreba sa obávať, ak dieťa priberá menej ako predtým. Kým rastie do výšky ako doteraz („na svojej rastovej krivke“), je čulé, vládze sa hrať, má pravidelné stolice, nemá ťažkosti s močením, je s veľkou pravdepodobnosťou všetko v poriadku.

Pediater dieťa vyšetrí od hlavy po päty ako zvyčajne, skontroluje aj pokožku, overí sluch a zrak (či dieťa neškúli), skonzultuje s matkou psycho-motorický vývin. Väčšina detí už v tomto období povie pár slov, ukáže na obrázok, začína čmárať, pretáča stránky v knižke, prekladá hračky z krabice do krabice.

Ak je dieťa zdravé, dostane povinné očkovanie prvou živou vakcínou – trojvakcínou proti osýpkam, ružienke a príušniciam (morbilli, rubeola, mumps, teda MMR). Táto vakcína sa podáva do oblasti deltoidového svalu, zväčša do ruky, ktorá nie je dominantná. Ak je dieťa veľmi drobné, či má chudé rúčky, môže ešte pediater zvážiť iné miesto podania. Po tomto očkovaní by mal byť 3 dni dodržaný kľudový režim. Reakcia sa môže objaviť za 7-14 dní. Môže ísť o jemný výsev na tele, riedke stolice, predráždenosť alebo zvýšenú teplotu. Sú však pomerne zriedkavé.

Ak dieťa doteraz nenavštívilo zubára, tak je najvyšší čas naplánovať prvú návštevu.

Prevencia v 3. roku života

V treťom roku života sa dieťa posunie vedomostne míľovým skokom, takže môže byť celkom rozdiel, či pediater urobí túto prevenciu v 26 mesiacoch alebo 34 mesiacoch života vášho dieťaťa. Je asi ideálnejšie ak sa táto preventívna prehliadka uskutoční v druhom polroku tretieho roka života. Vrámci tejto prevencie sa nepodáva povinné očkovanie.

Popri štandardne pomerne dôkladnom vyšetrení dieťaťa, sa kladie výrazný dôraz na overenie všetkých jeho zručností – rozumových aj pohybových.

Lekár sa môže pýtať na odplienkovanie, sociálnu interakciu, spánok, rozoznávanie farieb, či je dieťa ešte obojručné alebo sa už rysuje nejaká lateralita. Či dieťa dá najavo svoju vôľu, rozumie pokynom, vie hovoriť celé slová, príp. aj tvorí vety. Overí sa sluch, vrámci možností aj zrak.

Toto obdobie je tiež zásadné z hľadiska vývinu reči. Podľa logopédov by sa prvé slová mali začať objavovať okolo 1 roka dieťaťa. Aktívna slovná zásoba by sa pomaly mala zväčšovať, tempo je individuálne u každého dieťatka, ale k 18.mesiacu by dieťa malo mať 10 slov aktívnej slovnej zásoby, teda tých slov, ktoré samo používa. Zbystriť svoju pozornosť by ste mali, ak vaše dieťa nepoužíva 50 slov v 2 rokoch. Za slová považujeme aj zvuky zvierat (hav, mú, mňau), citoslovcia ako bum, ham a podobne.

Práve počas tejto prehliadky je možné urobiť dieťaťu aj špecifický dotazník M-CHAT, ak má pediater alebo rodič podozrenie na poruchu autistického spektra.

Jednou z typických charakteristík tohto obdobia sú aj akoby ploché nohy. Vo veľkej väčšine prípadov sa však nejedná o tvar nôh, ktorý by potreboval korekciu špeciálnou obuvou. Väčšinou ide len o tukový vankúšik na ploskách nôh a tiež fyziologicky vpadnuté členky. Toto sa ďalším vývojom chôdze a rastom väčšinou upraví. V prípade, že ba malo dieťa asymetricky vpadnuté členky alebo asymetrickú odtlačku nôh napríklad v piesku, vtedy je vhodné skonzultovať pediatra , fyzioterapeuta alebo detského ortopéda.

Autorka: MUDr. Katarína Legrand z pediatrickej poradne OkiDoki

K tomu, aby vaše poklady rozvíjali svoje pohybové aj rozumové zručnosti, vám pomáhame aj na našich skupinových stretnutiach.
A tu si môžete prečítať naše staršie články, kde sa dozviete viac o logopédií, alebo o nožičkách.