fbpx

DETI A ROZVOD

6 februára, 2024 by

Rozchody sú pre všetkých ľudí veľmi emocionálne a stresujúce obdobie, avšak práve deti dosť často zažívajú pocit, že sa im otočil celý svet. Môžu počas tohto obdobia prežívať mnoho emócií – šok, neistotu, hnev. Rovnako tak veľa detí cíti vinu za rozvod rodičov. Nikdy to nie je obdobie bez ťažkostí a nezaobíde sa bez určitej dávky smútku. Avšak je dôležité pripomínať si, že je bolesť detí možné výrazne znížiť tým, že bude pre vás ich šťastie na prvom mieste.

Vaše uistenie a počúvanie môžu znížiť napätie, keď sa vaše deti učia zvládať túto novú situáciu. Pomocou rutín, na ktoré sa môžu deti spoľahnúť, im pripomínate, že ste pre nich istotou a stabilitou. Deti sú pozorovateľmi a pozorujú rodičov aj pri konflikte.

Základom pre zníženie stresu je to, aby ste so svojím bývalým partnerom udržali fungujúci vzťah, čo deťom pomôže takéto napätie znížiť.

Vďaka vašej podpore dokážu deti nielen prežiť relatívne v pokoji toto znepokojivé obdobie, ale dokonca z neho dokážu vyjsť s pocitom, že sa cítia silné, sebavedomé a milované – dokonca so silnejším putom k obom rodičom.

Aké reakcie sú normálne a v procese odlúčenia ich môžeme očakávať?

Úzkosť
Prirodzená reakcia, ktorej deti čelia v období veľkých zmien vo svojom živote.

Hnev
Deti môžu prejavovať zlosť a odpor voči vám a vášmu partnerovi či partnerke za to, že ste im zničili ich normálny život a fungovanie.

Smútok/mierna depresia
Smútok z novej rodinnej situácie je normálny. Deti môžu pociťovať beznádej, pocity bezmocnosti s miernou formou depresie.
Bude to trvať určitý čas, kým vaše deti vyriešia problémy spojené s odlúčením, ale postupne začnete vidieť zlepšenie.

Čo chce a potrebuje dieťa počas obdobia rozvodu?


Ako povedať deťom o rozvode?

Otázka mnohých rodičov je, ako niečo takéto povedať deťom? Ako túto situáciu odkomunikovať čo najlepšie? Uľahčíte to sebe aj deťom tým, že si pred týmto rozhovorom pripravíte, čo poviete. Budete lepšie pripravení pomôcť svojim deťom zvládnuť správy, keď budete predvídať ich otázky. Pokiaľ je to možné, vopred sa dohodnite na vysvetlení vášho rozchodu alebo rozvodu so svojím bývalým partnerom.

Čo a ako povedať

Buďte empatickí. Hoci je táto téma ťažká, najdôležitejšie body komunikujte priamo na začiatku. Dajte svojim deťom úprimné a priateľské vysvetlenie.

Hovorte pravdu

Buďte k deťom úprimní, majú právo vedieť, prečo sa rozvádzate. Vyhnite sa zdĺhavému vysvetľovaniu, ktoré by ich mohlo popliesť. Vyberte niečo jednoduché a úprimné. Možno bude potrebné deťom pripomenúť, že napriek tomu, že rodičia niekedy spolu nevychádzajú, nič to nemení na vašej láske k nim.

“Ľúbim ťa”

Tieto dve slová majú veľké čaro a liečivú silu. Deti majú schopnosť liečiť sa, keď im dávame lásku a podporu. Vaše činy, slová a konzistencia sú v tomto období dôležitými nástrojmi. Uistite ich o vašej láske. Pripomeňte im, že z vašej strany k nim sa nič nemení, že sa o ne budete stále starať vo všetkých smeroch. Láska je pre ne silným odkazom.

Vyhnite sa obviňovaniu

Úprimnosť je v tomto procese veľmi dôležitým aspektom, ale snažte sa vyhnúť kritike voči svojmu partnerovi. Je pochopiteľné, že ak došlo k nejakým bolestivým udalostiam, môže to byť ťažké, avšak v tomto smere buďte diplomatickí a vyhnite sa vzájomnému obviňovaniu.

Koľko informácií poskytnúť dieťaťu o rozvode?

Vek dieťaťa – v tomto prípade platí, že ak je dieťa menšie, bude potrebovať menej podrobností a uspokojí sa aj s jednoduchým vysvetlením. Naopak, ak sú vaše deti staršie, môžu potrebovať viac informácií.

Zdieľajte informácie o zmenách v ich živote – komunikujte s deťmi o zmenách v ich živote, škole alebo aktivitách, ideálne ešte pred tým, ako zmeny nastanú. Avšak nezahlcujte ich zbytočnými informáciami.

Pravdivé informácie – bez ohľadu na to, koľko sa rozhodnete povedať svojim deťom, nezabúdajte, že informácie, ktoré im komunikujete, by mali byť vždy pravdivé.

Pomôžte deťom s procesom smútenia

Pre deti rozvod často predstavuje istý typ straty celkového života, ktorý poznali. Čo dokážete spraviť je to, že svojim deťom dovolíte a pomôžete smútiť. Proces adaptácie na  nové okolnosti bude jednoduchší, keď im pomôžete ich emócie vyjadriť.

Naslúchajte

Podporte vaše dieťa k tomu, aby svoje pocity s vami zdieľali. Pomôžte im nájsť správne slová pre vyjadrenie ich pocitov. Môžu cítiť smútok, hnev, frustráciu zo situácie, ktorú neočakávali. Buďte tu pre nich a aktívne ich počúvajte.

Nechajte ich byť úprimnými

Možno sa deti nebudú chcieť s vami podeliť o ich reálne pocity skrz strach, že vám ublížia. Uistite ich, že čokoľvek si myslia a hovoria, je v poriadku. Môžu vás obviňovať z rozvodu, avšak, ak to nie sú schopní úprimne zdieľať, bude to pre nich ťažšie.

Uznajte ich pocity

Pravdepodobne nebudete schopní vyriešiť ich problémy alebo čarovne premeniť ich smútok na šťastie, ale je dôležité, aby ste nezavrhli ich pocity. Pomocou dôvery dokážete deti povzbudiť tým, že im prejavíte vaše porozumenie.

Dajte deťom vedieť, že za váš rozvod nemôžu

Mnohé deti veria, že s rozvodom majú niečo spoločné. Ako deťom pomôcť uvoľniť a pustiť takéto myšlienky?

Ako zvládnuť rozvod s deťmi?

Rutiny ako kľúč

Aj keď je pre deti dôležité naučiť sa byť flexibilné, navyknúť si na veľa nových zmien súčasne môže byť náročný proces. Poskytnite im stabilitu v ich každodennom živote v čo najväčšej miere. Rutiny mamy a otca nemusia byť úplne rovnaké, avšak vytvorením pravidelnosti v rutinách v každej domácnosti dáte vašim deťom pocit stability a pokoja.

Vo všeobecnosti platí, že rutiny pomáhajú deťom cítiť sa v bezpečí.

Keď vedia, že prídu domov a po večeri nasledujú domáce úlohy a večerná rutina, či už to bude u otca alebo u mamy, pomáha im to upokojiť ich myseľ. Veľa rodičov má tendenciu počas obdobia rozvodu deti rozmaznávať tým, že nebudú mať pevne stanovené hranice a dovolia im porušovať pravidlá – pokúste sa tomu vyhnúť.

Postarajte sa o seba

Rovnako ako platí v lietadle pravidlo, že najprv dávate kyslíkovú masku sebe až potom dieťaťu, uplatnite toto pravidlo aj v prípade rozvodu. Postarajte sa o seba, aby ste mohli byť pevnou základňou pre svoje deti. Nielen vaše deti, ale aj vy môžete počas tohto obdobia prežívať pocity smútku, hnevu a frustrácie. Keď sa naučíte s týmito emóciami vyrovnať vy, dokážete zostať pokojní, a tak pomôcť svojim deťom cítiť sa viac v bezpečí.

Spolupráca so svojím bývalým alebo bývalou

Či už spolu rodičia žijú alebo nie, konflikty vedia byť pre deti stresujúce. Je dôležité, aby ste svoje deti nestavali do stredu vašich bojov, alebo aby ste ich neprivádzali do situácií, kedy budú mať pocit, že si musia medzi vami vybrať. Nehovorte svojim deťom detaily o správaní druhého rodiča. Tu platí zlaté pravidlo – ak nemáte čo povedať, radšej nehovorte vôbec nič. So svojím bývalým partnerom komunikujte s úctou. Nielenže tým dávate príklad svojim deťom, ale rovnako tak viete motivovať svojho bývalého partnera k láskavejším reakciám. Keď si ako rodičia vytvoríte priateľský vzťah, pomôžete deťom naučiť ich zručnosti pri riešení problémov. Práve šťastie nielen vašich detí, ale aj vás a áno – aj vášho bývalého partnera, bude základom pre pokojné fungovanie nového života po rozvode.

Varovné signály – čo by ste si mali na deťoch všímať

Je možné, že nastanú situácie, kedy sa po mesiacoch po odlúčení stav dieťaťa nezlepší, ale naopak, zhorší. Môže to byť ukazovateľom toho, že vaše dieťa prežíva intenzívne pocity hnevu, úzkosti alebo depresie. Sledujte u detí prejavy ako sú problémy so spánkom, sústredením, problémy v škole, sebapoškodzovanie, poruchy príjmu potravy, časté výbuchy hnevu alebo nezáujem o obľúbené aktivity. Komunikujte tieto varovné signály s lekárom vášho dieťaťa, učiteľmi, alebo sa poraďte s detským terapeutom, aby ste zistili, ako zvládať konkrétne problémy.

Rozvod je turbulentným obdobím pre všetkých, najmä pre deti, ktoré prechádzajú životnou zmenou. Empatický prístup, otvorená komunikácia a zachovanie stability sú kľúčové pre ich psychické zdravie. Trpezlivosť, rešpekt a spolupráca s bývalým partnerom sú pri oznámení rozvodu viac než dôležité. Sledovanie signálov a prípadná konzultácia s odborníkmi pomáhajú minimalizovať ťažkosti u detí. Cieľom je umožniť deťom prejsť rozvodom s pocitom bezpečia a lásky, zachovávajúc duševné zdravie.

Autorka: Nina Peniaková

Psychickému zdraviu detí sa venujeme aj so psychologičkou Silviou Novákovou v rámci našich Baby Balance LIVE prednášok. Aktuálne LIVEstreamy nájdete tu. 👩‍💻