fbpx

STAROSTLIVOSŤ O MLIEČNE ZUBY. ČASŤ DRUHÁ: ZA ZDRAVIE ZUBOV JE ZODPOVEDNÝ RODIČ!

13 decembra, 2024 by

Na zdravé mliečne (i trvalé) zuby treba myslieť už vtedy, keď je ešte dieťa v bezpečí u maminky v brušku. Treba si uvedomiť, že mineralizácia mliečnych zubov prebieha v 3.-4.mesiaci tehotenstva a počas narodenia sú zuby už v podstate „nachystané“. Hoci žiadne druhy antibiotík, ktoré by mohli deťom poškodiť zuby, sa už tehotným ženám v súčasnosti nedávajú, stále je dôležitý dostatočný prísun vitamínu D, vápnika a fosfóru.

Mamička má počas tehotenstva absolvovať dve preventívne prehliadky. Prvá je venovaná jej samotnej a po zistení zubného kazu by malo nasledovať jeho ošetrenie. Je totiž veľmi dôležité, aby v celej rodine po príchode bábätka bola prítomnosť zubných kazov v ústach minimálna. Kariogénne baktérie sa totiž môžu od členov rodiny presunúť do ústnej dutiny bábätka jedením spoločnou lyžičkou, bozkami či fúkaním stravy.

Na ošetrenie zubného kazu maminky je najvhodnejší druhý trimester, pričom podania lokálnej anestézie sa budúca mamička vôbec nemusí obávať.

Druhá preventívna prehliadka býva venovaná nenarodenému bábätku a mamička by na nej po správnosti mala dostať inštruktáž o potrebnej hygiene a výžive, ktoré zabezpečia, že mliečne zuby bábätka ostanú po prerezaní zdravé.

Kedy začať s umývaním zúbkov?

Umývať mliečne zuby je potrebné okamžite po prerezaní malej čiarky na ďasne. Zub sa totiž prerezáva určitý čas a ak ho začne rodič čistiť až vtedy, keď je už celý prerezaný, vie sa počas svojej „cesty na svet“ už pokaziť. Rodičia sa vtedy mylne domnievajú, že zuby sa už prerezali poškodené. Pravdou však je, že sa postupne rozpustili počas prerezávania do ústnej dutiny. To je hlavne prípad kazu raného veku na štyroch horných predných zuboch, o ktorom sme si hovorili v minulej časti.

Je úplne prirodzené, že dieťatku sa čistenie zo začiatku nepáči, nakoľko narúšame jeho komfortnú zónu.

Treba si však uvedomiť, že ani v pokakanej plienke dieťa nenecháme len preto, že plače pri umývaní zadočku. Rodič je pre dieťa jeho najbližšia osoba a práve on ho musí naučiť, že v ústach sa pracuje a je to pre jeho dobro.

Ako a s čím zúbky umývať?

Kým je prerezaná len malá čiarka, postačí na čistenie gázový štvorec, akým sa ošetroval aj pupček. Týmto štvorcom sa vytrú ďasná, na ktorých si častokrát rodič ani nevšimne nový prerezaný zub. Akonáhle už trčí značná časť zúbka, najlepšou pomôckou je jednozväzková single kefka, ktorou sa otrie každý zub zvlášť. V praxi sa najviac osvedčila poloha poležiačky, tak, že dieťatko leží s hlavou v lone rodiča. Svojimi nohami rodič pritom jemne dieťatku fixuje rúčky dieťaťa a má takto výborný prehľad v pracovnom poli. Pre lepšie pochopenie si môžete pozrieť napríklad toto video: https://www.youtube.com/shorts/8jKm5xhkMGg.

K zubnej kefke je vynikajúce pridať aj veku prislúchajúcu zubnú pastu. Ak matka aplikuje pastu o veľkosti hráškového zrnka, tak nevadí, že dieťa ešte nevie vypľúvať ani vyplachovať. Zvyšok pasty sa môže prípadne zotrieť gázovým štvorcom a to minimálne množstvo, ktoré dieťa prehltne, nepredstavuje žiadne riziko.

Stále ale platí, že zubné pasty a ústne vody predstavujú len doplnok, ktorého účinné látky sa k zubu nedostanú, ak nebude dobre mechanicky očistený.

Po uzatvorení medzier v mliečnom chrupe (cca medzi 3. a 5.rokom veku dieťaťa) je potrebné pridať aj prostriedky medzizubnej hygieny, aby sa nevytvoril kaz v medzizubnom priestore. Ruka v ruke musia byť u zubného lekára zhotovované aj pravidelné záhryzové snímky. Medzizubný kaz, ktorý je ešte ošetriteľný jednoducho a bez toho, aby dieťa prišlo s bolesťou, je totiž na mliečnych zuboch vidieť iba na röntgene.

S rozvíjajúcou sa zručnosťou dieťatka je dobré, aby si techniky čistenia zubov skúšalo aj samé. Je ale nevyhnutné, aby rodič dieťatku dočistil zuby minimálne raz denne až do 10 rokov veku. Rada vravím pravidlo, že kým maminky princeznám umývajú vlasy, musia umývať aj zuby. Umývanie zubov je totiž manuálne ďaleko náročnejšie. A ide o veľa 🙂

autorka: MDDr. Veronika Bačová Macáková

Detská zubná lekárka a zakladateľka Stomatologického centra Rodinka. Odkedy sa stala mamou, detské zubné lekárstvo je jej srdcovou záležitosťou. Na tému starostlivosti o mliečny chrup publikovala množstvo článkov a rozhovorov. Aktívne sa snaží vzdelávať ďalších zubných lekárov v oblasti kvalitnej detskej stomatológie. Na každom dieťatku vníma jeho jedinečnosť a snaží sa k nemu pristupovať s rovnakou láskavosťou ako k vlastnému dieťaťu. Bola ocenená cenou TOP lekár roku 2017 a bola zaradená medzi Top osobnosti medicíny roku 2024 časopisu Forbes. Dr. Bačová sa špeciálne venuje ošetreniu veľmi malých detí s kazom raného veku a deťom s poruchou autistického spektra.

Ako deti motivovať k samoobslužným činnostiam, ako ich naučiť starať sa o svoje telo aj zúbky sa budeme s explorermi aj juniormi učiť aj na zimnom kurze od januára. Pridajte sa k nám 😉