fbpx

4 FAKTY O CVIČENÍ PO PÔRODE, KTORÉ POTREBUJE VEDIEŤ KAŽDÁ MAMA

30 mája, 2023 by

Rozmýšľate, že začnete po pôrode cvičiť, ale máte pochybnosti, či na to budete mať čas? Z domu sa nedostanete, deti stále vyžadujú vašu pozornosť a zároveň máte kopec povinností v domácnosti. Ak vás zaujíma, či sa to dá všetko skĺbiť a na čo sa pripraviť, tento článok je práve pre vás.

Tréning po pôrode a v domácom prostredí je predsa len dosť odlišný od toho, na čo ste možno boli zvyknutá v čase „pred deťmi“ napríklad vo fitnescentre.

Zmenili sa vaše priority a máte množstvo iných povinností okolo detí a domácnosti. To však neznamená, že na cvičenie musíte zabudnúť.

Skúste sa na to pozrieť trošku inak:

Áno, možno nemáte možnosť odtrhnúť sa od všetkého na hodinku a dopriať si ničím nerušený poriadny tréning.

Možno si viete na cvičenie „odkrojiť“ 20 minút v obývačke, ale aj to budete musieť niekoľkokrát prerušiť, lebo sa vám zobudí dieťa alebo popri tom varíte obed.

Alebo možno tréning ani nedokončíte, lebo budete skrátka príliš unavená.

Aj TOTO je však oveľa lepšie, ako nerobiť vôbec nič. Treba si uvedomiť 4 veci:

  1. Nikdy nebude ideálny čas na tréning

Ak sa budete sústreďovať na hľadanie ideálneho času na cvičenie, nenájdete ho. Pretože ak ste doma na materskej, vždy vám do toho niečo príde. A ak vám ostane aj chvíľka času pre seba, chcete si vypiť kávu alebo sa aspoň osprchovať. Čas navyše skrátka nenájdete. Musíte si ho urobiť. 🙂

Dobrá správa je, že nepotrebujete cvičiť hodinu denne, aby ste videli výsledky. Krátke a správne zostavené tréningy sú rovnako efektívne. Pozrite si napríklad online programy MamaSystem. Sú zostavené tak, aby ste aj to málo času, ktoré máte na seba, využili na maximum. Cvičenie je prispôsobené ženám po pôrode a vhodné aj vtedy, ak ste nikdy necvičili.

Alebo skúste zakomponovať bábätko do svojho tréningu – buď doma, alebo počas prechádzky s kočíkom. Ja som napríklad zvykla chodiť na prechádzky do lesa, kde som kombinovala rýchlu chôdzu s malými prestávkami na výpady a drepy.

  1. Nepotrebujete chodiť do fitnescentra ani nakupovať veľa pomôcok na cvičenie

Poznáte to. Netreba hľadať dôvody, prečo to nejde, ale spôsoby, ako to pôjde. Na to, aby ste precvičili celé telo, nemusíte tráviť hodiny vo fitnescentre a hľadať opatrovanie pre svoje ratolesti. A nemusíte mať ani kompletne vybavenú domácu posilňovňu. Úplne vám postačí napríklad fitlopta, odporová guma a priestor v obývačke. Skvelo si zacvičíte aj s pomocou stoličky alebo lavičky.

  1. Budete unavená

Máloktorá mama sa vyspí, najmä v prvom roku po narodení bábätka. To je skrátka fakt. Možno budete prekvapená, ale práve krátky tréning s nízkou intenzitou vám pomôže zbaviť sa únavy a tak trošku sa „naštartovať“. Pravidelné cvičenie vám dokonca podľa výskumov prinesie dlhodobo viac energie a „zatočí“ s chronickou únavou.

  1. Tréning budete mať možno prerušovaný alebo ho vôbec nedokončíte.

Dieťa niečo vylialo alebo potrebuje pomôcť nájsť hračku a vy popri cvičení ešte musíte skontrolovať obed v rúre. Bábätko sa vám zobudí po 20 minútach a vy viete, že dnes ten tréning skrátka nedokončíte. Vždy je však lepšie aspoň niečo ako vôbec nič. 

Budú dni, keď budete mať viac času a energie, skvelo si zacvičíte a ešte aj obed stihnete navariť. Budú však aj dni, keď stihnete maximálne tak rozcvičku alebo prvé dva cviky z tréningu, lebo viac vám vaše ratolesti alebo povinnosti nedovolia. A je to úplne v poriadku.

Nikdy to nebude dokonalé. Nikdy nebude ideálny čas. A motivácia tiež netrvá večne. Dôležité je, že robíte aspoň niečo – že ste si pohyb zaradili do zoznamu svojich priorít a že to po pár dňoch nevzdáte.

Potrebujete tento – akokoľvek nedokonalý – čas pre seba.

Autor: Evka Kurčíková