fbpx

SNAŽÍTE SA O LETNÚ FORMU DO PLAVIEK?

25 júna, 2024 by

Začína leto – čas, kedy nám reklamy a sociálne siete čoraz viac pripomínajú, že máme pracovať na „forme do plaviek”. Ak hľadáte zaručený návod, ako sa rýchlo dopracovať k telu do plaviek, sklamem vás. V tomto článku ho nenájdete. O čom teda tento článok je? O tom, že každé telo, v akejkoľvek forme a váhe, je hodné plaviek. Áno, aj to vaše.

Rýchle riešenia nefungujú

Toto je obdobie, kedy nám diétny priemysel odvšadiaľ podsúva rýchle riešenia a návody na to, ako za krátky čas dostanete svoje telo do plavkovej formy, ako rýchlo schudnete alebo ako sa zbavíte tuku na konkrétnych partiách, dokonca bez námahy či cvičenia.

Budú vás presviedčať, že vaše telo musí byť na leto „pripravené”.

Milé ženy, vaše telo nie je TÝM problémom.

Problémom je tento priemysel. Zarábajú milióny na tom, že vás presvedčia, aby ste nemali rady svoje telo. Priživujú sa na vašich neistotách a komplexoch.

Ponúknu vám rýchle riešenia bez námahy: krémy na celulitídu, spaľovače tuku, detox drinky na zmenšenie bruška, či legíny, ktoré „opravia” diastázu.

Možno sa teraz pýtate – ale čo je zlé na tom, že chcem vyzerať a cítiť sa dobre v plavkách?

Nič. Je to úplne v poriadku.

Len by som vám, pred tým, než naskočíte na tento vlak, chcela niečo povedať (pretože som si tým sama prešla):

❖ Rýchle riešenia nefungujú. Ak by naozaj fungovali, všetci by sme mali dokonalé postavy bez námahy. Stačilo by zjesť pilulku. Čo v skutočnosti funguje, je investovať čas a pridať k tomu pravidelnosť. Pomaly a konzistentne zájdete oveľa ďalej.

❖ Akékoľvek extrémne obmedzovanie v jedle vedie k jojo efektu. Je to začarovaný kruh. Čo v skutočnosti potrebujete, je dodať telu „palivo” – a to nutrične vyvážené jedlo, ktoré vás zasýti a konzistentný pohyb v podobe fyzickej aktivity, ktorá vás baví. Pomaly a postupne meniť svoje návyky.

 

Číslo na váhe

Trápite sa tým, čo ukazuje váha? Číslo na váhe je len… číslo. Hlavne v prvom roku po pôrode môže byť veľmi ťažké schudnúť. A je to úplne prirodzené. Pretože v tomto období po pôrode má vaše telo úplne iné priority, ako chudnutie. Potrebujete mu dopriať živiny, a čas. Nemá zmysel sa každé ráno stavať na váhu a trápiť sa tým. Sústreďte sa na naberanie sily, nie strácanie kilogramov.

Uzdravovanie po pôrode totiž nejaký čas trvá. A verte či nie, môže to trvať roky. „Na vine“ sú hormóny.

Neustálená hladina hormónov z pôrodu, dojčenia a nedostatku spánku má obrovský vplyv na to, ako sa vaše telo zbavuje prebytočných kilogramov.

Cvičte a hýbte sa, lebo chcete získať silu, mobilitu, funkčný stred tela a chrbát bez bolesti. Nie preto, lebo sa chcete zbaviť nejakých pár čísel na váhe. Zmeny a prvé výsledky chcú čas. Tu neexistujú žiadne skratky. Zázračné nápoje, detoxy, či nezmyselné výzvy ako „ploché brucho za 2 týždne“ – nič z toho vám neprinesie dlhotrvajúce a hlavne udržateľné výsledky. Pomaly a vytrvalo zájdete oveľa ďalej.

Bruško po pôrode

Často sa ma pýtate, kedy a či sa vôbec dá zbaviť roztiahnutej kože na brušku po pôrode.  

Neexistuje na to univerzálna odpoveď. Rovnako neexistuje ani krém alebo tabletky, ktoré vám vrátia kožu do stavu ako pred tehotenstvom.

Ktokoľvek tvrdí, že jeho výrobok to dokáže, nehovorí tak celkom pravdu.

Stav pokožky na brušku totiž ovplyvňuje veľa faktorov:

●  spôsob stravovania a pitný režim

●  počet tehotenstiev

●  výška prírastku telesnej váhy v tehotenstve

●  váš vek

●  cisársky rez (zjazvené tkanivo má veľký vplyv na vzhľad bruška)

●  viacpočetné tehotenstvá

Z tuku dokážete schudnúť, svaly sa dajú spevniť a dokonca pomocou špeciálnych cvikov určených pre ženy po pôrode môžete mať bruško pevnejšie ako kedykoľvek predtým. To sú veci, ktoré máte pod kontrolou.

Čo ale úplne pod kontrolou nemáte, je práve koža.

Môže trvať dlho, kým sa jej vzhľad zlepší. Niekedy aj roky. Ale stále je to len o zlepšení vzhľadu pokožky. Nie o návrate do pôvodného stavu.

Čo si ale, milé žienky, prosím uvedomte – boli ste tehotné. Koža na vašom brušku sa natiahla a bola namáhaná, dokonca viackrát.

Je úplne normálne, že je to, že ste porodili dieťa, na vás vidieť.

Čím menej, tým lepšie. Naozaj?

Vštepujú nám do podvedomia, že „menej je lepšie”. Menej kíl, menej cm, menšia veľkosť. Keď schudnete, budete šťastná. Budú vám predávať detox čaje, zázračné kávy a nápoje. Skratky a „rýchle” riešenia. Nič z toho však nevedie k dlhodobým výsledkom, obzvlášť po pôrode.

Skúste sa na to pozrieť inak.

Čo by sa stalo, keby ste sa namiesto strácania kilogramov a centimetrov začali sústrediť na to, čo môžete získať?

Začnite cvičiť po pôrode inak. S iným nastavením a s iným cieľom. Zamerajte sa na získanie sily, sebavedomia, a zdravých návykov.

Berte pohyb ako oslavu toho, čo vaše telo dokáže, nie ako trest za to, čo ste zjedli.

Zamerajte sa na to, aby ste sa vo svojom tele cítili dobre vy sama, nie na to, ako bude vyzerať na pláži či pri bazéne, a čo si ostatní pomyslia.

Len o jedno vás prosím. Doprajte si po pôrode čas spevniť stred tela a panvové dno ešte pred tým, než sa vrhnete na behanie, skákanie a dvíhanie váh vo fitness centre. Pretože vo vašom tele sa počas tehotenstva a po pôrode odohralo veľa zmien, na ktoré sa treba zamerať ešte pred tým, než sa vrátite k svojmu obľúbenému športu.

Stojí to za to. Naozaj.

 

Na záver

Denne sme bombardované nerealistickými príkladmi toho, ako by mali naše telá vyzerať (po pôrode obzvlášť). Nepodľahnite tomu. Pretože aj keby sme sa všetky stravovali rovnako a cvičili úplne to isté, naše telá nebudú vyzerať rovnako. Rozdielnosť tiel je normálna.

Čo však vaše telo po pôrode (aj roky po ňom) potrebuje viac, ako rýchly úbytok váhy za každú cenu, je zamerať sa na naberanie sily a zlepšenie pohyblivosti.

Len tak budete mať trvalé výsledky. A nebude to len o fyzickom zjave. Budete sa lepšie cítiť, budete mať viac energie, budete silnejšie, pohyblivejšie a zdravšie.

Autorka: Eva Kurčíková
www.mamasystem.sk

O mne: Som certifikovaná tehotenská a popôrodná trénerka, mama dvoch detí. Mojim cieľom nie je, aby si rýchlo schudla, alebo vyzerala ako keby si nikdy nerodila. Mojou úlohou je pomôcť Tvojmu telu zotaviť sa po tehotenstve a pôrode. Mojím poslaním je urobiť z Teba silnú a zdravú maminu plnú energie, ktorá sa cíti dobre vo svojom tele. Viac o mne na www.instagram.com/mamasystem

S Evkou si môžeš zacvičiť počas školského roka v našom bratislavskom Balance Dome. Viac o jej hodinách Fit po pôrode nájdeš tu. 👯‍♀️