fbpx

5 TIPOV, AKO PREDĹŽIŤ KRÁTKE DENNÉ SPÁNKY

11 októbra, 2022 by

Máte problém s krátkymi dennými spánkami u vášho dieťatka a chceli by ste ich predĺžiť? Budí sa vaše dieťatko z denného spánku pravidelne po 30 minútach a neviete, ako docieliť, aby spinkalo dlhšie? Pripravili sme pre vás 5 tipov, ktoré vám pomôžu skonsolidovať denné spánky.

Denné spánky hrajú dôležitú rolu pri vývine pamäti a uchovávaní spomienok. Učenie jazyka a rozvoj reči je tiež spájaný s dennými spánkami. Výskumy ukazujú, že množstvo a kvalita spánku ovplyvňujú rozvoj pamäti, jazyka a exekutívnych funkcií (napr. myslenie, sebaregulácia). Počas prvých troch rokov života dieťatka sa potreba denného spánku mení. Čím zrelšia je centrálna nervová sústava, tým menej denného spánku deti potrebujú.

Keď sa bábätko narodí, počas prvých týždňov života je úplne v poriadku, ak majú viacero 30-minútových spánkov počas dňa, rovnako ako je v poriadku, ak prespia súvisle dve hodiny. Ku konsolidácii denného spánku vieme pristúpiť okolo 4. mesiaca, keď sa nám trvalo mení fungovanie spánku a dieťatko prechádza z novorodeneckého štádia do štádia dojčaťa. Schopnosť spájania spánkových cyklov, ktorá je kľúčová pri predĺžení spánkov, sa objavuje medzi 3. – 5. mesiacom. Ak má vaše dieťatko 4 mesiace a viac, viete pracovať na dlhších denných spánkoch.

  1. Nepodceňujte prostredie, v ktorom vaše dieťatko spinká

Ako vyzerá izba, v ktorej ukladáte dieťatko na spánok? Je v nej veľa rušivých podnetov alebo nie? Čo jeho postieľka? Má v nej hračky alebo má nad ňou kolotoč? Aká svetlá je miestnosť, keď ide spinkať? Najdôležitejšia „pracovná“ náplň, ktorú bábätká majú, je vnímať svet okolo. Čím viac podnetov majú, tým viac je ich mozog „zamestnaný“ a nemusí sa vedieť upokojiť natoľko, aby nám dieťatko zaspalo. Priestor, v ktorom dieťatko spí, by preto mal byť čo najnudnejší, bez zbytočných zvukových a zrakových podnetov. Ideálne je miestnosť aj na denné spánky zatemniť.

  1. Preúnava spôsobuje nielen problematické zaspávanie, ale i skoré budenie zo spánku

Sledovanie znakov únavy a bdelých okien s pravidelným režimom vám pomôže odhadnúť, kedy je dieťatko pripravené na spánok. V prvých mesiacoch detičky pekne signalizujú znaky únavy. Tieto znaky môžu byť u každého dieťatka iné, najčastejšie sa ale stretávame s tými v tabuľke. Pri skorých znakoch únavy začnite predspánkovú rutinu, pri neskorých znakoch uložte dieťatko čo najrýchlejšie na spánok.

  1. Podúnava spôsobuje nielen problematické zaspávanie, ale i skoré budenie sa zo spánku

Bdelé okná sa vekom predlžujú. Ak vaše dieťatko pekne funguje na určitom bdelom okne, viete sa naň spoľahnúť na niekoľko týždňov. Približne raz za mesiac treba bdelé okná pri bábätkách do 1 roka prehodnotiť. Niekedy stačí 10-15 minút dlhšieho bdenia a zrazu dieťatko nemá problém spinkať dlhšie. Ak má na svoj vek krátke bdelé okno, nemá na dlhší spánok vytvorený dostatočný spánkový deficit.

  1. Dieťatko po zobudení treba opäť uspať

Ak vášmu dieťatku asistujete pri zaspávaní a zaspáva plne s vašou pomocou, je vysoko pravdepodobné, že pri prechode medzi spánkovými cyklami bude potrebovať znovu vašu asistenciu. Je úplne v poriadku, ak dieťatku asistujete, pokiaľ vám to vyhovuje. Treba mu potom ale dopomôcť opätovným uspatím pri prebudení. Aj detičky, ktoré nepotrebujú asistenciu pri zaspávaní, môžu potrebovať pomôcť pri učení spájania spánkových cyklov opätovným uspatím. Konsolidácia spánku a učenie spájania cyklov môže vyžadovať 2-3 týždne, kým dieťatko príde na to, ako sa cyklami preklenúť. Buďte preto trpezliví a konzistentní pri opakovanom uspávaní. Opätovnému uspávaniu venujte aspoň 15 minút. Neukončujte spánok predčasne a dajte dieťatku možnosť znovu zaspať.

  1. Sledujte dieťatko po zobudení predtým, ako za ním pôjdete

Zobudenie po spánkovom cykle je normálne. Ak je dieťatko hore a neplače, skúste mu dať pár minút, či nezaspinká znovu samo. Nemusíte k nemu hneď utekať, pokiaľ je v postieľke pokojné. Ak je v tme, je v nestimulujúcom prostredí a má podmienky na to, aby znovu zaspinkalo. Keď vás bude potrebovať, ono si vás plačom zavolá. Niekedy stačí dať dieťatku, ak je pokojné, väčší priestor na to, aby zaspinkalo samo bez našej asistencie, a ono na to príde aj samo. 

Autor: spánková poradkyňa Veronika Pružinská

Použité zdroje: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5851571/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5440010/