fbpx

KOĽKO SPÁNKU VAŠE DIEŤATKO POTREBUJE?

4 apríla, 2023 by

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Ako všetko, čo sa týka detí, aj potreba spánku je veľmi individuálna záležitosť. To, že sa nevieme riadiť presným číslom alebo konkrétnym časom, však neznamená, že sa nevieme v potrebe spánku svojho dieťatka zorientovať. Stačí, ak vieme, čo si treba všímať a ako si dieťatko odsledovať, aby sme sa do jeho spánkovej potreby „trafili“.

V závislosti od veku vášho bábätka sa jeho spánková potreba bude pravdepodobne nachádzať v určitom rozpätí, ktoré sa odporúča pre jeho vek. Poďme si to teda rozdeliť na drobné. ☺

0 – 3 mesiace

V prvých mesiacoch je potreba spánku u bábätiek veľmi vysoká. V priebehu 24 hodín bábätká prespia aj 18 hodín. Dĺžka spánkov veľmi kolíše. Niektoré bábätká ťahajú dlhé spánky a treba ich z nich budiť napr. na papanie. Iné bábätká majú zase veľa krátkych spánkov. V tomto období je to úplne normálne. Koliky či reflux alebo iné „nepohody“, ktoré bábätko môže mať, výrazne ovplyvňujú kvalitu spánku. Cieľom by vždy malo byť najprv pomôcť bábätku uľaviť od „nepohody“ a poskytnúť mu komfort a až potom sa zamerať na spánok. Veľkým pomocníkom sú v tomto veku kontakt kože na kožu alebo masáže. Pomáhajú dieťatku regulovať jeho centrálny nervový systém, ktorý býva pod vplyvom rôznych podnetov často preťažený. 

4 – 6 mesiacov

V tomto období sa už začína jasnejšie formovať potreba denného a nočného spánku. Viete sa s dieťatkom ustáliť na určitom počte denných spánkov a aj predvídať, kedy by približne mali byť. Sledujte si dieťatko, reagujte na jeho znaky únavy primeranými bdelými oknami (1,5 – 2,5 hodiny), pričom sa orientujte podľa veku. Väčšina detí sa v tomto veku ustáli na troch denných spánkoch v celkovej dĺžke 3 – 3,5 hodiny a nočnom spánku okolo 11 – 12 hodín.

7 – 12 mesiacov

Medzi 7. – 8. mesiacom detičky prechádzajú na 2 denné spánky v celkovej dĺžke 2,5 – 3 hodiny. Dĺžka týchto spánkov môže byť buď približne rovnaká, alebo je jeden kratší a druhý dlhší. V tomto období sa môže dĺžka bdelých okien počas dňa líšiť, zvlášť ak má dieťatko jeden spánok kratší a druhý dlhší. V noci sa orientujeme podľa cca 11 – 12 hodín spánku. 

12 – 18 mesiacov

Potreba denného spánku v tomto období klesá. Niektoré deti majú už len cca 1,5 – 2 hodiny denného spánku a väčšina detí do roku a pol prejde už iba na jeden denný spánok okolo obeda. V noci sa stále spánok dieťaťa pohybuje okolo 11 – 12 hodín, niektorým deťom však stačí iba 10 hodín.

18 – 36 mesiacov

Dĺžka denného spánku sa skracuje a niektoré deti okolo troch rokov denný spánok úplne vypúšťajú. Sú deti, ktoré stále bez problémov cez deň prespia aj 2 hodiny, a iné potiahnu len hodinku. Všetko je to v rámci normy a odvíja sa to od spánkovej potreby vášho dieťatka. V noci sa orientujeme približne podľa 10 – 12 hodín spánku.

Ako teda zistím, koľko spánku moje dieťatko potrebuje?

Ako sme spomenuli na začiatku tohto článku, dieťatko si musíte sledovať. To, že má dieťatko dostatok spánku a režim mu vyhovuje, zistíte tak, že:

  1. je počas dňa spokojné a nebadáte na ňom mrzutosť alebo únavu,
  2. na základe svojich spánkov zaspáva bez väčších problémov a nebudí sa z nich s plačom,
  3. v noci si netvorí „bdelé okná“ a so spánkom počas noci nebojujete,
  4. netrápite sa so skorým ranným vstávaním.

Moje dieťatko nespĺňa „tabuľkové štandardy“. Je to veľký problém?

Tabuľky týkajúce sa potreby spánku v jednotlivých vekoch sú len orientačné. Je pravda, že väčšina detí sa pohybuje v tomto spektre, neznamená to však, že každé jedno dieťatko vieme týmto „štandardom“ prispôsobiť. Dajte na svoju rodičovskú intuíciu. Máte pocit, že vaše dieťatko má dobrý spánok? Vidíte na ňom, že je spokojné a jeho režim mu prospieva? Potom je úplne jedno, či sa „zmestí“ do tabuliek alebo nie. ☺

Na nasledujúcich riadkoch uvediem niekoľko príkladov zo svojej praxe, keď sa dieťatko vymykalo tabuľkovým štandardom a rodičia si nevedeli rady, ako spánok nastaviť podľa „noriem“.

Pozrime sa na 5-mesačné dievčatko, ktoré malo dĺžku bdelého okna 3,5 hodiny a spinkalo len 2× denne, hoci väčšina detí v tomto veku potrebuje 3 denné spánky a ich bdelé okno sa pohybuje okolo 2 hodín. Snažiť sa ho „napasovať“ do 3 denných spánkov s kratším bdelým oknom bolo pre rodičov nemožné. Hneď ako sme odpozorovali, čo nám dievčatko komunikuje, nastavenie režimu išlo ľahko, spánok sa výrazne zlepšil a prestali boje pri uspávaní.

Ďalším príkladom je 10-mesačný chlapček, ktorý bol stále na troch spánkoch. Mal ich kratšie, ale rodičom tento režim vyhovoval a noci boli tiež dobré. Pre mamičku bolo náročné dosiahnuť jeden dlhší spánok denne a tretí denný spánok nespôsoboval neskoré ukladanie na noc, pretože chlapček mal kratšie bdelé okná. Ak niečo funguje, nie je nutné to meniť iba preto, že deti v tomto veku už majú len dva denné spánky.

Iné to bolo u 12-mesačného dievčatka, ktoré spalo 2,5 hodiny denne, ale malo iba jeden denný spánok. Mamička sa bála, že dievčatko prešlo na jeden spánok príliš skoro. Dlhšie bdelé okná mu ale vyhovovali a počas dňa bolo veselé a spokojné. Zaspanie pri dennom i nočnom spánku prebehlo bez problémov a v noci dievčatko prespalo 11 hodín. 

Napokon si opíšme príklad 19-mesačného dievčatka, ktoré ak spalo cez deň viac ako hodinu, malo problém večer zaspať a v noci sa často budilo a robilo si „nočné párty“. Rodičia si mysleli, že hodina spánku mu v tomto veku nestačí, nevedeli však, ako dosiahnuť lepšie noci pri dlhšom dennom spánku. Keďže nočný spánok bol veľmi dobrý pri kratšom dennom spánku, bolo len treba prijať fakt, že dievčatko viac spánku nepotrebuje.

Ak niečo funguje, nemeňte to. To, že spánok vášho dieťatka nevyzerá tak, ako uvádzajú bežne dostupné zdroje, ešte neznamená, že nie je kvalitný. A to, či má vaše dieťatko kvalitný spánok, viete posúdiť aj sami – na základe toho, ako sa správa cez deň a ako vyzerajú vaše noci. Nočný spánok je často ukazovateľom toho, či máme denný režim a denný spánok nastavené podľa potrieb dieťatka. A pokiaľ si nie ste istí tým, aké spánkové potreby vaše dieťatko má, nebojte sa vyhľadať pomoc. Spánkové poradenstvo sa zameriava individuálne na konkrétne dieťatko a pomôže vám zorientovať sa v spánkových potrebách vášho bábätka.

Autor: spánková poradkyňa Veronika Pružinská

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27707447/

https://www.uptodate.com/contents/stages-and-architecture-of-normal-sleep

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31135911/