fbpx

NOSENIE DETÍ AKO LIEK

17 marca, 2024 by

Naša spoločnosť znovuobjavuje čaro nosenia detí ako súčasť prirodzenej starostlivosti o bábätko. Mnohí a mnohé oceňujú najmä jeho praktickú stránku – mať dieťatko pri sebe a dve voľné ruky pre všetko a všetkých ostatných alebo možnosť cestovať na miesta, kam sa s kočíkom nedá.

Vedeli ste však, že nosenie lieči?

Telo matky alebo inej blízkej osoby pomáha dieťatku so stabilizáciou mnohých procesov. Jedná sa najmä o:

• termoreguláciu

• tep srdca a dýchanie (lepšia saturácia kyslíkom, vyšší podiel kyslíka v krvi)

• úspešnejší začiatok dojčenia

• efektívnejšie trávenie a priberanie na váhe

• menej stresových hormónov v krvnom obehu, menej plaču

• toto všetko spoločne prispieva k lepšiemu imunitnému systému

Pomoc pri refluxe

Nosenie dieťatka pomáha zmierňovať reflux (aj skrytý), kedy je poloha v horizontále pre mnohé deti neznesiteľná. Dieťatko viete v nosiči či šatke nadojčiť, aj ho nakŕmiť fľaškou, upokojiť a uspať, čím sa minimalizuje manipulácia, ktorá ho môže dráždiť. Navyše, dotyk zvyšuje level dopamínu a sérotonínu v tele a tým priamo znižuje napätie, stres, bolesť a stimuluje mozog k uvoľňovaniu endorfínov (hormónov šťastia).

Správny vývin bedrových kĺbov

Abdukčno-flexná poloha (kolienka vyššie ako zadoček, nožičky vytvárajú písmeno M, chrbátik je zaguľatený a pripomína písmeno C) zabezpečuje správny vývin bedrových kĺbov a chrbtice. Mnohí svetoví ortopédi nosenie v šatke odporúčajú ako prevenciu problémov s bedrovými kĺbmi.

Pomoc pri kolikách

Nosenie pomáha aj pri takzvaných „kolikách“, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Vyššie zmienená abdukčno-flexná poloha je pre dieťatko prirodzenou úľavovou pozíciou, pomáha uvoľňovať nahromadené plyny v črevách; teplo vášho tela a vaše pohyby sú pre bábätko prirodzenou masážou bruška. V kombinácii s bezplienkovou komunikačnou metódou si takto viete ušetriť mnohé problémy a starosti s boľavým bruškom.

„Koliky“ sú často prejavom predráždenej nervovej sústavy a jej nezrelosti, únavy alebo príliš veľkého množstva podnetov v priebehu dňa. Nosenie pomáha dieťatku upokojiť sa, napojiť sa opätovne na rodiča/opatrovateľa, zregulovať tep srdca aj dýchanie, eliminovať stres a zaspať.

Stimulácia rozvoja motoriky

Pohyb nosiaceho človeka stimuluje všetky receptory kože dieťaťa a neustále sa pri ňom dráždi vestibulárny aparát (mozgové centrum zodpovedné za rovnováhu). To vyvoláva u detí tzv. vestibulárnu slasť (pocit bezpečia a pokoja), stimuluje rozvoj motoriky a vedie k vyspelejším spánkovým cyklom.

Dotyk a vestibulárna stimulácia sú kľúčové pre zdravý vývoj mozgu a osobnosti dieťaťa.

Stimulácia lymfatického systému dieťaťa

Nežný dotyk stimuluje lymfatický systém, zodpovedný napríklad za odstraňovanie škodlivín z tela. Blízkosťou uvoľňujeme do tela celý rad hormónov, vrátane hormónu lásky – oxytocínu. 

Sú dni, kedy dieťatko jednoducho plače a nič nepomáha. Niektoré veci vylieči iba trpezlivosť a čas. Aj my dospelí mávame dni, kedy sa iba potrebujeme vyplakať v náručí niekoho, komu dôverujeme a koho ľúbime.

To najmenej (a zároveň najviac), čo pre naše deti môžeme urobiť, je byť tam pre ne a držať ich v náručí aj počas takýchto uplakaných dní.

Autor: Sestrice

Správny vývin detičiek podporujeme a kontrolujeme aj hrami, cvčeniami a inými aktivitami na našich skupinových stretnutiach Baby Balance. 🧸