fbpx

MASÁŽE BÁBÄTIEK – ABY VAŠE DIEŤATKO ZAŽÍVALO POCITY LÁSKY, BEZPEČIA A RELAXÁCIE CEZ VÁŠ MILUJÚCI DOTYK

21 marca, 2022 by

Žijeme v uponáhľanej dobe, keď často nič nestíhame, máme milión povinností, ktoré sa nám nakopia, a frustrácia je na svete. A ak sa narodí bábätko, je celý kolobeh povinností ešte intenzívnejší. Čo z toho všetkého vníma dieťatko? Vás, vašu náladu a vašu plnú prítomnosť. Miluje, keď s ním trávite čas, zhovárate sa s ním, objímate ho a vďaka vám cíti, že svet je bezpečné miesto. 

Práve masáže, pod vedením certifikovaných IAIM a lektoriek Baby Balance, sú jedným zo spôsobov, ako sa naučiť tráviť čas s dieťatkom naozaj plnohodnotne.

Nielen my v Baby Balance, ale aj množstvo iných odborníkov (lekári, psychológovia, sociálni pracovníci, vedci atď.) vníma masáže ako vynikajúcu možnosť, ktorá nielen obohatí vaše vzájomné puto, ale podporí aj vašu vzájomnú komunikáciu. Aj v tomto prípade je cestou k porozumeniu pravidelnosť, ktorá prináša vždy nové poznatky o vašom dieťatku. Ak načúvame deťom svojím srdcom, zistíme čokoľvek, čo chceme vedieť. Stačí len vzájomne vnímať a pozerať sa jeden druhému do očí. 

Prečo je dotyk taký dôležitý?

Dotyk je prvý zmysel, ktorý sa vyvíja v tele dieťatka už v maternici. Naša pokožka je náš najväčší orgán a taktiež najdôležitejšie a prvé spojenie so svetom. Známy antropológ Dr. Ashley Montagu napísal: „Ľudské bytosti nemôžu prežiť bez kontaktu, je to základná vrodená potreba.“ 

Každý človek má však k samotnému dotyku odlišný vzťah. Každý z nás vyrastal v inom prostredí, s inými zvykmi a väzbami. Vnímanie dotyku je ovplyvnené rôznymi okolnosťami, ako sú napr. aj kultúra, skúsenosti, typy prijatých dotykov, fyziológia atď. 

Je ale podstatné spomenúť, že to, čo sme prežili v detstve, nás formuje aj v dospelosti. Rané spomienky z detstva tvoria základ pre našu osobnosť. Ovplyvňujú to, ako spracovávame emócie, zážitky a ako sa vyvíjame. Preto bohaté a pozitívne skúsenosti prežité už v ranom detstve dodávajú pevný základ pre šťastný život v dospelosti. A to viete ako rodičia dosiahnuť aj prostredníctvom masáží.

Aké sú ďalšie výhody masáží?

Kurz masáží v prvom rade posilňuje vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Rodič vďaka nášmu programu lepšie porozumie potrebám dieťatka, vie lepšie čítať a rešpektovať signály a reč tela dieťaťa. Masáž významne podporuje bezpečné citové puto, vyššie sebavedomie rodiča, intuíciu a dôveru v seba samého.

Predovšetkým si ale každý rodič zlepší zručnosti s možnosťou objavovania jedinečnosti svojho dieťatka. Vytvorením rituálu masáží doprajete nielen dieťatku, ale aj sebe čas, ktorý strávite s pridanou hodnotou. Hormóny šťastia, ktorých efekt trvá ešte dlho po masáži, sa vyplavujú nielen v tele dieťatka, ale aj u vás rodičov. Preto efekt masáže nikdy nie je len jednostranný. Pozitívne pôsobí pri popôrodnej depresii, podporuje laktáciu, relaxáciu, zlepšuje spánok (nielen u dieťatka, ale aj u vás) a vytvára pozitívny návyk, pri ktorom sa rodič venuje výlučne svojmu dieťatku. 

V neposlednom rade je masáž veľmi prospešná pre deti, ktoré majú problémy s nadúvaním, kolikou, zápchou a vylučovaním. Pomáha pri zvýšenom, ale aj zníženom svalovom napätí, pri bolestiach zubov, pri problémoch so socializáciou, sústredením sa a pri problémoch so spánkom. Masáž podporuje imunitný, lymfatický, nervový, krvný, tráviaci, hormonálny, dýchací a rovnovážny systém. Pomáha dieťatku k uvedomeniu si vlastného tela a zároveň masážou stimulujeme zmyslovú integráciu, ktorá podporuje funkciu mozgu. 

Mohli by sme ešte dlho vymenovávať všetky pozitívne dôsledky, ktoré masáže prinášajú. Najdôležitejšia je však vaša osobná skúsenosť. Nikto iný vám neodpovie na otázky, ako porozumieť svojmu dieťatku. Odpovede vám dá len dieťatko samotné. My vám však dáme do ruky návod, ako na to, pretože veríme v obrovský zmysel podpory vás rodičov v láske ku svojim deťom. 

A čo o masážach povedali mamičky, ktoré ich absolvovali?

„Na masážach som sa cítila skutočne veľmi príjemne, lektorka bola láskavá, empatická a jednoduchým spôsobom všetko vysvetlila.“

Janka

„Určite budem masáže odporúčať aj ďalej. Osobne pracujem s deťmi, ktoré majú nejaký handicap (zdravotný, psychický, fyzický), a už teraz viem, že rodičom budem odporúčať masáž ako metódu zvládania ich životných príbehov.“

Lucka

„Lekcie ma utvrdili v tom, že mamin dotyk je pre bábätko to najdôležitejšie a veľmi upokojujúce. 🙂

Ďakujem za super kurz, s masírovaním budem určite pokračovať aj naďalej.“ 

Barborka

„Ďakujeme za príjemne strávený čas. Pre mňa, resp. pre nás to bol veľmi prospešný kurz. Mám pocit, že ma to s malým ešte viac zblížilo, je oveľa spokojnejší a pokojnejší… vidím, že si tie masáže užíva a ja som z toho nadšená. ☺

Aj keď som zo začiatku mala obavy, ako to zvládneme, teraz už viem, že boli zbytočné, a tento kurz môžem len odporučiť. Nám to dalo veľmi veľa. ☺

Ľudka

Tešíme sa na stretnutia s vami. ☺

AUTOR: JANE VANEKOVÁ a DANIELKA MICHALICOVÁ